Foto: Małgorzata Bieńkowska
Diabubu
Dokumentacja filmowa: Andrzej Bieńkowski
Kapela gra od 2010, w obecnym składzie (z Jakubem Koroną) od 2014
Jakub Stefanowicz – skrzypce
Bartosz Puliński – harmonia
Jakub Korona – baraban
Grają starodawne melodie – mazurki, oberki, kujawiaki, kujony i kujawiony, polki, tanga i fokstrociki w tym melodie żydowskie – w sposób, który nie pozostawia wątpliwości, że to muzyka żywa, aktualna tu i teraz, bez trudu wlewająca we współczesne ciała i dusze taneczną energię. A przy tym – jak przystało na te strony Polski – nieco powściągliwa. Sami czują się bardziej jej orędownikami niż wykonawcami: “Strasznie nam się podoba ta muzyka, jest pełna treści, a jednocześnie oszczędna w formie, można by rzec – elegancka”.
Muzycy łączą młodzieńczy wigor z niemałym już doświadczeniem wykonawczym. Bartosz Puliński i Jakub Stefanowicz są sąsiadami (wychowali się we wsi Kalonka) i próbowali razem grać od małego. Pierwsza płyta ze źródłową muzyką wiejską – Czas Harmonii – wpadła im w ręce, gdy korzystali jeszcze z gimbusa. Fascynację szybko przekuli w czyn i ruszyli na pierwszą wyprawę w poszukiwaniu muzykantów. Początkowo zajmowali się muzyką z różnych regionów, by wkrótce skupić się na repertuarze z własnych rodzinnych stron: pogranicza łowicko – łęczyckiego, skąd pochodzą ich babcie, oraz z okolic Łodzi. W 2018 r. Bartosz Puliński w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi zrealizował też projekt “Melodie Miasta Łodzi”, w ramach którego dotarł do żyjących jeszcze wykonawców tradycyjnego łódzkiego folkloru miejskiego.
Zdobywane w terenie umiejętności obaj muzycy weryfikowali na bieżąco, grając do tańca w mieście, zwłaszcza na zabawach Pograjki Łódzkiej. Na jednej z potańcówek przybębnił im Jakub Korona – i tak zawiązało się Diabubu. Odtąd grają razem – zdążyli już dać się poznać miłośnikom mazurków, oberków i kujawiaków min. na Festiwalu Pieśni Naszych Korzeni w Jarosławiu, Warszawskim Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata oraz w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej (inicjatywy Warszawskiego Domu Tańca), w Wilnie na Skamba Skamba Kankliai czy w Krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Do dziś najważniejszym źródłem inspiracji i repertuaru pozostaje dla DiaBuBu bezpośrednia nauka od wiejskich mistrzów, takich jak harmoniści Sławomir Czekalski, Czesław Kocemba i skrzypek Jan Szymański z Łowickiego czy bracia Rochale: Wiesław, harmonista i Janusz – skrzypek, klarnecista i bębnista – z Rawskiego.
Kapela czerpie również z archiwalnych nagrań, zarejestrowanych w domach łowickich i rawskich muzykantów w latach 1985-2000 przez Andrzeja Bieńkowskiego. A także z archiwów Łódzkiego Muzeum Etnograficznego, wydawnictw płytowych Polskiego Radia, Instytutu Sztuki PAN oraz materiałów znalezionych w internecie.
NAGRODY:
2014 – I miejsce oraz nagroda publiczności w konkursie Stara Tradycja organizowanym w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
2014 – Baszta w kategorii Folklor – rekonstrukcja na 48. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych
2016 – I nagroda w kategorii Kapela Autentyczna na konkursie Od Kujawiaka do Oberka w Sieradzu
Diabubu – oberek. Jakub Stefanowicz – skrzypce. Bartosz Puliński – harmonia trzyrzędowa. Jakub Korona – baraban. Nagranie 2020 r. Muzyka Odnaleziona na Youtube
Diabubu – kujawiak. Jakub Stefanowicz – skrzypce. Bartosz Puliński – harmonia trzyrzędowa. Jakub Korona – baraban. Nagranie 2020 r. Muzyka Odnaleziona na Youtube
Artykuły powiązane:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2028-2030 PROO
Diabubu w magazynie “Źródła” pr. II Polskiego Radia
PR Dwójka – magazyn “Źródła”, prowadził Piotr Kędziorek
FONOGRAFIA
KOLBERG PO ŻYDOWSKU
Wydawca: Muzyka Odnaleziona
Warszawa 2017
Realizacja nagrań, mix: Jacek Gruszka / Muzeum POLIN
Mastering: Tadeusz Sudnik
Redakcja: Katarzyna Pałyska
Projekt graficzny: Czarna Kura