Muzykanci od Rzeczycy – przedpremiera!

Finiszujemy z nową książeczką i płytą “Muzykanci od Rzeczycy”. Jest okładka, jest komplet – czekamy na druk.

“Dlaczego Rzeczyca, ni to wieś, ni miasteczko, w środkowej Polsce, na marginesie świata stała się ikoną jednego z najciekawszych mikroregionów muzycznych w kraju? Popatrzmy na mapę: większość muzyków nagranych na płycie mieszkała w promieniu ok. 10 km od Rzeczycy. Miejscowości: Łęg, Grotowice, Zawady, Glina, Gaj, Sadykierz, Bobrowiec – wyznaczają obszar, w jakim muzykanci jeździli grać na weselach.

Rzeczyca leży ok. 5 km na północ od Pilicy. To ważne, bo rzeka to również granica z regionem Opoczyńskim. Zachodnią granicę Rzeczyckiego wyznaczają Lasy Spalskie. Od północy zagrażają wpływy miasta: Rawy Mazowieckiej. Miejscem wspólnych spotkań były niedzielne msze w Rzeczycy i odpusty.

W moich rozmowach z Kazimierzem Meto czy Józefem Szafrańskim, obaj podkreślali, że mistrzami ich młodości byli: „Walosek”, Jan Cabała, Andrzej Hober, Józef Ozimek, Michalik (z Sadykierza), Drewnic (z Rawy) i wielu innych, o których pamięć już się zatarła. Większość grała z basami, które robił i naprawiał Cabała. To dzięki niemu basy w tym rejonie przetrwały tak długo, chociaż w okolicy królowała harmonia…”

Nagrania ze zbiorów Andrzeja Bieńkowskiego z lat 1981-2009. Na płycie królują mazurki, skrzypce i basy trzystrunowe.

W wyborach, w tekstach wsparli nas muzycy, którym ten mikroregion jest szczególnie bliski:

  • Maciej Filipczuk
  • Janusz Prusinowski

Wkrótce wieści z produkcji…

napisz do nas

Not readable? Change text. captcha txt
0
Share This