Fot. Andrzej Bieńkowski
Kapela Braci Tarnowskich
Stanisław Tarnowski (ur. 1940) – harmonia
Adam Tarnowski (ur.1945) – skrzypce
Czesław Wąsik (ur.1946) – bębenek
Bracia Tarnowscy, urodzeni w Domaniowie, tworzyli początkowo dwie osobne kapele w składach: Stanisław Tarnowski skrzypce, Marian Lipiec (a następnie Tadeusz Lipiec) harmonia oraz Adam Tarnowski skrzypce, Piotr Oparczyk harmonia (a następnie Piotr Strzałkowski, też skrzypek, na akordeonie). Wspólnie zaczęli grać na weselach w 1968 roku; wtedy to Stanisław Tarnowski zarzucił grę na skrzypcach na rzecz harmonii. Najstarszy brat Józef (ur. 1933) grał początkowo na barabanie, potem na perkusji. W latach 1975–1976 rozszerzyli swoje instrumentarium o modne w tym okresie saksofon i trąbkę, sporadycznie gitarę. Odgrywali spektakle teatralne, tzw. teatr weselny, który odbywał się zwyczajowo drugiego dnia wesela. Grali do 1993 roku. Potem nastąpiła kilkuletnia przerwa, a tymczasem nastała na wsi inna muzyka, weszły organy, gitary…
Bracia Tarnowscy grają, jak mówią, „wszystko”. Ich repertuar to mazurki, oberki, polki, marsze, walce, fokstroty, tanga i rumby.
Na folklorach zaczęli grać w 2004 roku. W 2008 roku zdobyli I nagrodę w kategorii kapel na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W 2011 roku otrzymali Nagrodę Kolberga.
W 2013 roku, kiedy nie grał już z nimi Józef Tarnowski, pojechali na festiwal do Kazimierza z bębnistą Krzysztofem Tarnowskim i tam zdobyli Basztę – główną nagrodę w kategorii kapel. W 2016 roku skrzypek Adam Tarnowski zdobył Basztę jako solista.
Na Młyn Harmonistów przyjechali z bębnistą Czesławem Wąsikiem.
Młyn Harmonistów, Kapela Braci Tarnowskich. Muzyka Odnaleziona na Youtube
Materiały dostępne na stronie są dostępne na licencji CC-BY-NC-ND
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra
Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
Dofinansowano ze środków UMiG Nowe Miasto nad Pilicą
Partnerem w organizacji wydarzenia jest OSP Gostomia, Stowarzyszenie Działań Lokalnych MŁYN, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mogielnicy oraz wydawnictwo Muzyka Odnaleziona