Fot. Joanna Strelnik
Katarzyna Zedel
Muzykantka (gra na skrzypcach, bębnie, harmonii i suce biłgorajskiej), śpiewaczka, etnomuzykolożka, twórczyni i znawczyni instrumentów ludowych . Pochodzi z Kępna (woj. wielkopolskie), obecnie mieszka w okolicach Szydłowca. Należy do najmłodszego pokolenia praktykującego muzykę tradycyjną .
Uczennica wiejskich wiejskich skrzypków z regionu radomskiego (Jan Gaca) i lubelskiego (Stanisław Głaz, Leon Krzos). Nabyte u nich umiejętności doskonali w praktyce, od wielu lat towarzysząc na skrzypcach doskonałym radomskim harmonistom – Janowi Foktowi, Wiesławie Gromadzkiej, Czesławowi Adamczykowi. Przygrywa też na bębnie Piotrowi Sikorze, skrzypkowi i ludowemu lutnikowi z Kuźnicy pod Przysuchą. Ostatnio występuje też z młodym harmonistą pedałowym Kacprem Ciasiem, uczniem skrzypka Jana Adamczyka. Współtworzyła też własne kapele i projekty muzyczne – była liderką zespołów Zdrowie Pięknych Pań i Katarzynki, obecnie wraz z Katarzyną Rosik i Martą Domachowską gra w trójosobowym składzie pod nazwą Sekund Hand.
Katarzyna Zedel jest nie tylko muzykantką, lecz również znawczynią ludowych instrumentów (od 2012 r. pracuje w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu). Terminowała u Zbigniewa Butryna z Janowa Lubelskiego oraz Piotra Sikory z Kuźnicy – wiejskiego twórcy instrumentów, wykonującego bębenki, basy i skrzypce. Była członkinią założonej przez Butryna nieformalnei Szkoły Suki Biłgorajskiej. W 2010 r. wspólnie z nim podjęła się rekonstrukcji tego instrumentu na podstawie akwareli Wojciecha Gersona z 1895 r. Oprócz tego wykonali też kopię mazanek na podstawie eksponatu z Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu.
Na Młynie Harmonistów w 2017 wystąpiła z Wiesławą Gromadzką (harmonia) oraz zagrała na suce biłgorajskiej.
Młyn Harmonistów, Kapela Jana Fokta i Katarzyna Zedel. Muzyka Odnaleziona na Youtube
Materiały na stronie są dostępne na licencji CC-BY-NC-ND
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Współfinansowane przez Powiat Grójecki. Partnerem w organizacji wydarzenia jest OSP Gostomia, Stowarzyszenie Działań Lokalnych MŁYN oraz wydawnictwo Muzyka Odnaleziona – partnerom dziękujemy szczególnie, oni pomagają nam swoim wkładem, pracą, zaangażowaniem…
Dziękujemy za wsparcie, nie tylko duchowe, mieszkańcom Gostomi i Nowego Miasta.
Fundatorami nagród w konkursach są: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie, wydawnictwo Muzyka Odnaleziona oraz Elżbieta Zientek, właścicielka sklepu ogrodniczego w Nowym Mieście – EGZO-BIS.
Arykuły powiązane:
GOSTOMIA 2017
KONTAKT:
katarzyna.zedel@gmail.com