Fot. Mariusz Cieszewski

Zwykli Ludzie

Joanna Strelnik – skrzypce, baraban, basy, śpiew
Stanisław Strelnik – skrzypce, baraban, bębenek obręczowy, śpiew
Anna Lewczuk – basy, bębenek obręczowy, śpiew

Zespół powstał w 2014 r., początkowo pod nazwą Kapela od Niechcenia. Nazwa miała odzwierciedlać  motywację muzykantów do występów publicznych (a właściwie jej brak), ale z czasem zespołowa nieśmiałość trochę się zmniejszyła więc teraz kapela funkcjonuje jako Zwykli Ludzie.

Założyciele zespołu – Joanna i Stanisław Strelnikowie – traktują go przede wszystkim jako projekt badawczy: starają się odkryć, co powoduje, że muzyka jest „pod nogę”, jakie konkretne patenty i rozwiązana techniczne służyły muzykantom ludowym do wydobywania rytmu tanecznego z melodii. Badają to w praktyce, grając do tańca na instrumentach charakterystycznych dla wiejskich kapel z przełomu XIX i XXw. (skrzypce, bęben, basy). Interesuje ich głównie muzyka z okolic Opoczna i z pogranicza radomsko – opoczyńskiego. Ich mistrzowie to nieżyjący już niezwykli skrzypkowie z tamtych okolic: Józef  Fiderek, Władysław Koperkiewicz, Józef Zaraś, Wincenty Firmowski i Stanisław Grochulski.

Instrumenty używane w zespole są albo autentykami z epoki, albo ich wiernymi kopiami.

Zwykli Ludzie uczą się grać ze słuchu, głównie przy pomocy archiwalnych nagrań. Czasem jeżdżą też na wiejskie zabawy, gdzie uzupełniają wiedzę towarzysząc muzykantom na instrumentach perkusyjnych.

Na Młynie Harmonistów w 2017 zagrali melodie od Firmowskiego, Koperkiewicza i Zarasia na skrzypce, bęben i basy – skład instrumentalny funkcjonujący na wsiach w środkowej Polsce na przed II Wojną Światową, który ostatecznie został wyparty przez harmonie i akordeony.

Materiał z próby kapeli. Zwykli Ludzie na Vimeo

Materiały na stronie są dostępne na licencji CC-BY-NC-ND

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Współfinansowane przez Powiat Grójecki. Partnerem w organizacji wydarzenia jest OSP Gostomia, Stowarzyszenie Działań Lokalnych MŁYN oraz wydawnictwo Muzyka Odnaleziona – partnerom dziękujemy szczególnie, oni pomagają nam swoim wkładem, pracą, zaangażowaniem…
Dziękujemy za wsparcie, nie tylko duchowe, mieszkańcom Gostomi i Nowego Miasta.
Fundatorami nagród w konkursach są: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie, wydawnictwo Muzyka Odnaleziona oraz Elżbieta Zientek, właścicielka sklepu ogrodniczego w Nowym Mieście – EGZO-BIS.

Artykuły powiązane:

GOSTOMIA 2017

fb_small

KONTAKT:
tel. kom.: 501 470 980

napisz do nas

Not readable? Change text. captcha txt
Share This